Pokuta by se měla pohybovat někde okolo deseti tisíc dolarů, ale Rusko samotné se spoléhá na to, že se pokuta dostane až do výše jednoho procenta celosvětového zisku společnosti.
Podle Reuters, Rusko započalo civilní žalobou spor proti celosvětovému technickému gigantu, společnosti Google, pro údajné selhání společnosti cenzurovat zakázané webové stránky z výsledků vyhledávání v zemi. Potenciální pokuta je až triviální, něco málo přes sedm set rublů, což je asi deset tisíc čtyři sta padesát dolarů.
Zakázané webové stránky ve výsledcích vyhledávání. Rozhodnutí, jestli má či nemá být společnost Google pokutována, padne příští měsíc. Tím hlavním problémem je to, že Google údajně ignoroval registr (seznam) zakázaných webových stránek, který platí pro všechny na území Ruska. Avšak domácí ruský internetový vyhledávač a prohlížeč Yandex také pokračuje v zobrazování některých ilegálních stránek.
Na rozdíl od Číny, která požaduje všemožné druhy koncesí a obecně je taky dostane, protože Čína je dnes obrovský trh, Rusko je v porovnání s Čínou ve slabší pozici. Alespoň dle oficiální zprávy, „Jediný nástroj, který Rusko má, aby dokázalo prosadit svá data pravidla, jsou pokuty, které jsou typicky ve výši několika málo tisíc dolarů, nebo se jim nabízí také blokování jistých on-line služeb, což je samozřejmě také možnost, avšak ne zrovna lehká.
Boj o větší penále. Očividně se Ruské autority plánují změnit zákon, aby jim to umožnilo pokutovat společnost daleko většími finančními pokutami (a ne jen tuto společnost), pokud by se neřídily zákonem. Předložený návrh zákona zvyšuje pokuty dovršit až jednoho procenta celosvětového zisku společnosti. V případě Google by to reprezentovalo zhruba jednu miliardu dolarů. Něco podobného udělala i Evropská Komise někdy před dvěma roky, aby zpřísnila penále a zvýšila tak možnou částku pokuty, aby se tak staly její pravidla pro porušení internetového soukromí a sdílení dat daleko smysluplnější pro internetové společnosti.
V dubnu roku 2017 Google prohrál žalobu proti Ruským autoritám, kdy se jednalo o spor spočívající v pre-instalaci aplikací Google na zařízení Android. Tento případ se ukázal jako průkopník podobného sporu o několik měsíců později u Evropské komise, který vyústil v asi pěti miliardovou pokutu, kde se nyní jedná o odvolání Google.
Proč by nás to mělo zajímat? Hned několik států, jako je Čína, Rusko, Indie a členové Evropské Unie se snažili již delší dobu regulovat výsledky vyhledávání v nějaké podobě. Ve většině případů jsou tyto limitace pouze na národních trzích. Ale v případě některých (jako je například právo být zapomenut) existují globální implikace a dopady.
Zatímco ne všechny změny v zákonech jsou proti svobodě slova či proti demokracii, neustále se zvyšující snahy jistých vlád kontrolovat obsah na internetu, sociálních sítích a ve výsledcích vyhledávání jsou jenom součástí daleko většího ústupu svobody slova na internetu, který se nyní děje ve světě.